گزارشی کامل ، مصور و صمیمانه

از نخستین نشست رسمی

پایگاه های مجازی موسیقی ایرانی

نخستین نشست رسمی وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایرانی از تاریخ 26 اردیبهشت تا 28 اردیبهشت به مدت 3 روز در شیراز برگزار شد. در این نشست تعدادی از دوستان وبلاگ نویس و البته اساتید موسیقی و چهره های نام آشنا نیز شرکت داشتند. تمام هم و غم این دوستان ، اشاعه موسیقی فاخر ایرانی از طریق پایگاه های مجازی (وبلاگها و سایتهای اینترنتی) بود. مسائل زیادی در این نشست بررسی شد. کمبودها ، نقصان ها ، راهکارها ، نقاط قوت و ضعف و ... از مواردی بودند که مدیران سایت ها و وبلاگ ها پیرامون آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بنده نیز چون در این نشست شرکت داشتم و در جریان کم و کیف این نشست بودم لازم دیدم گزارشی کامل ، مصور و البته کاملا صمیمانه و خارج از چارچوب رسمی ارائه کنم.

صبح روز چهارشنبه (26 اردیبهشت 1386) دوستان یکی یکی از راه می رسیدند. هر کدام از دوستان از یک نقطه ایران پا به شیراز می گذاشتند. محل پذیرش میهمانان آموزشگاه موسیقی تماشاگه راز (به مدیریت هنرمند ارجمند آقای مجید روزی طلب) بود. پس از اینکه دوستان می رسیدند، گاه چهره ها آشنا بود و گاهی هم اسم ها بیشتر آشنا بود. چون قبل از این همدیگر را ندیده بودند. پس از آشنایی کامل و سلام و احوال پرسی با دوستان در یک فضای کاملاً صمیمانه و احساسی صبحانه را صرف کردیم و بحث های موسیقایی در یک فضای غیر رسمی شروع شد و دوستان به تبادل نظر پرداختند. پس از دو ساعت گشت و گذاری دوستانه در قسمتهایی از شیراز داشتیم تا اینکه راهی خوابگاه شدیم و نهار را صرف کردیم. با توجه به اینکه مراسم افتتاحیه قرار بود ساعت 5/5 بعداز ظهر شروع شود قرار شد تا ساعت 5 استراحت کنیم. اما فضا اینقدر دوستداشتنی و جالب بود که قید استراحت را زدیم و باز هم صحبت هنر و موسیقی گرمابخش این محفل دوستانه شد. دوست بسیار عزیم رضا زارعی (مدیر همایش) که در این بین بسیار زحمت کشید و در جای خود به آن اشاره خواهم کرد مشغول رتق و فتق امور و آماده کردن امکانات برای میهمانان بود. رأس ساعت 5 ماشین ها جلوی در خوابگاه آماده بودند تا ما را به مراسم افتتاحیه برسانند. باران هم نم نم می بارید و در یک هوای زیبا و بهاری عازم سالن آبنوس (در آموزشگاه موسیقی آبنوس به مدیریت آقای شهرام ممتحن) شدیم. مراسم افتتاحیه کم کم آغاز می شد و تعدادی از دوستان دیگر از سایت هارمونی تاک هم از راه رسیدند. تعدادی از علاقه مندان موسیقی و تعدادی از دانشجویان دانشکده موسیقی شیراز هم به جمع اضافه شدند. آغازگر مراسم افتتاحیه خوش آمد گویی و صحبت های مدیر اجرایی نشست (عبدالرضا زارعی) از روند کلی کارهای اجرایی نشست و اهداف برگزاری آن بود.

در ادامه آقایان روزی طلب (مدیر آموزشگاه موسیقی تماشاگه راز) و ممتحن (مدیر آموزشگاه موسیقی آبنوس و رئیس انجمن موسیقی فارس) هر یک درباره نقش سایت و وبلاگ ها در رشد و اعتلای موسیقی کلاسیک ایراد سخنرانی کردند. سپس ایشان در سخنان خود به جایگاه پایگاه های اطلاع رسانی به طور مفصل توضیحاتی دادند و در ادامه به نقش تحقیق و پژوهش در توسعه ی فرهنگ موسیقی اشاره و تاکید کردند که باید جامعه ی فرهنگی و هنری و علمی ایران، موسیقی را به عنوان یک علم بپذیرد و به طور صرف، نسبت به آن به شکل تفننی و تفریحی نگاه نشود. همچنین از صاحبان وبلاگ و سایت ها خواستند به تحقیقات مفیدی که دانشجویان رشته ی موسیقی انجام می دهند، توجه عمیق داشته باشند و از آن به عنوان مطالب برگزیده در مجموعه های مجازی خود استفاده کنند.

سخنران ویژه مراسم افتتاحیه دکتر مسیح افقه (استاد دانشگاه و مدیر گروه دانشکده موسیقی شیراز - از شاگردان استاد فرامرز پایور) بودند. اهم صحبت های دکتر افقه تاثیر عمیق پایگاه های مجازی در موسیقی ایرانی و تأثیر عمیق روابط بین این دوستان و مراکز پژوهشی علمی نیز که در راستای موسیقی ایران فعالیت می کنند بود. در ادامه مراسم افتتاحیه دو تن از هنرمندان جوان دانشکده موسیقی شیراز قطعاتی را با تار و کمانچه نواختند. سپس دوست بسیار عزیزم سجاد پورقناد (سردبیر مجله "گفتگوی هارمونیک") پشت تریبون قرار گرفت و تاریخچه ای از ورود موسیقی ایران و موسیقیدانانش به روی فضای مجازی مطالبی را ارائه کرد. آخرین برنامه مراسم افتتاحیه هنرنمایی یکی از هنرمندان برجسته شیراز، آقای مسعود مصلی نژاد (نوازنده و سازنده تار)  بود که قطعاتی از موسیقی محلی فارس را نواختند و نوای ساز ایشان گرمابخش این محفل دوستانه بود.

پس از پایان مراسم افتتاحیه و صرف شام راهی آرامگاه حافظ شدیم. پس از گشت و گذاری کوتاه و گرفتن چند عکس و نثار فاتحه بر مزار حضرت حافظ ، بر مزار هنرمند ارجمند مرحوم استاد رضوی سروستانی رفتیم. پس از نثار فاتحه و گفتگویی درباره استاد رضوی سروستانی، دوستان هنرمند سجاد پورقناد و علی نجفی به دو نوازی سه تار و نی پرداختند و قطعات بسیار زیبا و دلنشینی را بر مزار استاد رضوی نواختند. پس از اجرای دوستان باز هم مشغول صحبت و گفتگو بودیم و رضا زارعی از خاطراتش با مرحوم رضوی صحبت می کرد. علاوه بر دوستان ، تعدادی از مردم با فرهنگ و هنر دوست شیراز هم در محفل ما بودند. کمی دورتر دو پیر مرد مسن که اهل ذوق و موسیقی بودند جلو آمدند و از دوستان خواهش کردند دوباره قطعاتی اجرا کنند. علی نجفی با نی و رضا زارعی با صدای گرم و زیبایش به هنرنمایی در دستگاه سه گاه پرداختند و ساز و آوازی پر شور و حال همه را تحت تاثیر قرار داده بود. یک فضای کاملا روحانی و زیبایی منطقه را فرا گرفته بود و همچنان مردم به جمع ما می پیوستند. من شاهد بودم که یکی از آن دو پیر مرد اهل دل با ساز و آواز دوستان ما به قدری تحت تاثیر قرار گرفته بود که اشک از چشمانش جاری بود. پس از قرائت چند بیتی از حضرت حافظ این محفل صمیمی به پایان رسید و راهی خوابگاه شدیم.

سر در ورودی آرامگاه حافظ

 ایستاده از راست : سارا داودیان ، خانم زارعی ، علی شریفی ، دکتر مسیح افقه ، سیاوش بیرانوند ، میثم احمدی پور ، روناک داودیان. نشسته از راست : سعید جعفر زاده ، پدرام دل آرا ، رضا زارعی ، فرید دهدزی ، مجتبی نظاری

_______________________________________

تا ز میخانه و می نام و نشان خواهد بود                 سـر ما خاک ره پیــــر مغان خـواهد بود

دومین روز نشست پنج شنبه (27 اردیبهشت 1386) با نشست های تخصصی صبح شروع شد. پس از بحث و گفتگو پیرامون وبلاگ ها دوست بسیار عزیز ، فرید دهدزی (نویسنده نشریه تخصصی موسیقی مقام موسیقایی، روزنامه اعتماد ملی و ...) با موضوع قابلیت ها، نقصان ها، راهکارها در بحث وبلاگ های موسیقی و راهی به سوی تشکیل NGO ها، بحث را آغاز کرد. وی فقدان استراتژی و هدفمندی را در این راستا بسیار خطرناک توصیف نمود و آن را آفتی برای سایت ها و وبلاگ های موسیقی دانست و در ادامه به پرهیز از موازی کاری و طرح گفتارهای شخصی و احساسی تاکید کرد. پس از صحبت های فرید دهدزی باز هم به بحث و تبادل نظر پرداختیم و به نتایج مهم و مثبتی رسیدیم.

با جمعی از دوستان در آرامگاه سعدی        بنده به اتفاق پدرام دل آرا (15 ساله - جوان ترین وبلاگ نویس موسیقی) بر مزار حافظ

_______________________________________

در نشست تخصصی دیگر که در بعداز ظهر پنج شنبه در سالن آبنوس آغاز شد آقای آروین صداقت کیش (استاد دانشگاه) با مقدمه ای از تاریخچه ساخت وبلاگ و سایتهای موسیقی و تفکیک اهداف به وجود آمدن آنها، به جنبه های علمی اطلاع رسانی و استفاده از پایگاه های مجازی در دنیای امروزه پرداخت. صحبت های جالب و فنی آقای صداقت کیش بسیار جلب نظر می کرد و دوستان از سخنان و پیشنهادات ایشان بهره بردند. پس از نشست تخصصی بعداز ظهر پنج شنبه به اتفاق تمامی دوستان و آقای صداقت کیش راهی باغ شخصی رضا زارعی شدیم. در آلاچیق زیبای این باغ دور هم نشستیم و باز هم یک فضای کاملاً صمیمی بر جمع حاکم بود. بار دیگر دوستان عزیز علی نجفی ، رضا زارعی و سجاد پورقناد هنرنمایی کردند و ساز و آواز این عزیزان بیش از هر چیز بر دل می نشست. سپس راهی آرامگاه سعدی شدیم و بر سر مزار ایشان فاتحه ای نثار کردیم و گشت و گذاری هم در اینجا داشتیم. بر آرامگاه شوریده شیرازی هم حاضر شدیم. پس از آن راهی دروازه قرآن شدیم و پس از صرف شام و گفتگوی صمیمانه و البته دیدار از آرامگاه خواجوی کرمانی راهی خوابگاه شدیم. از نکات جالب توجه اینکه با وجود خستگی فراوان در چهره بچه ها اما با ورود به خوابگاه ساعت ها در مورد هنرمندان موسیقی و آثارشان بحث و گفتگو کردیم. بنده و علی نجفی ، سجاد پورقناد ، فرید دهدزی ، سعید رحیمی به قدری صحبت کردیم که بچه ها با شوخی عذر ما را خواستند!

هر صبحدم نسیم گل از بوستان تست                     الحان بلبـــل از نفـــس دوستان تست

تعدادی از صاحبان پایگاه های مجازی در سالن آبنوس

ایستاده از راست : علی نجفی ، مجتبی نظاری ، سیاوش بیرانوند ، سجاد پور قناد ، روناک داودیان ، سعید رحیمی ، علی شریفی ، پدرام دل آرا ، عطا نویدی. نشسته از راست : میثم احمدی پور (همراه وبلاگ آوای گلپا) ، آروین صداقت کیش (استاد دانشگاه) ، فرید دهدزی ، رضا زارعی ، سعید جعفر زاده

با دوستان در آلاچیق باغ رضا زارعی

با جمعی از دوستان در آرامگاه خواجوی کرمانی

_______________________________________

سومین روز نشست جمعه (28 اردیبهشت 1386) بدین صورت آغاز شد که رأس ساعت 7 صبح راهی مجموعه تاریخی تخت جمشید شدیم.  با دیدن این مجموعه تاریخی و آثار بی بدیل جای مانده از آن هر کسی به سهم خود به تفکر فرو می رفت. تمدن چند هزار ساله ایران نه تنها ما و هر ایرانی را تحت تأثیر قرار می داد  بلکه هر خارجی و توریستی را هم جذب می کرد. خود من 12 سال پیش، از شیراز و تخت جمشید دیدن کرده بودم. اما حالا با یک طرز تفکر دیگر و در کنار دوستان اهل دل و فرهیخته بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. پس از بازگشت از تخت جمشید و صرف نهار و استراحت راهی آموزشگاه موسیقی تماشاگه راز شدیم. یک نشستی دیگر ترتیب دادیم و به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

تالار دروازه ملل - تخت جمشید

تالار آیینه - تخت جمشید

کم کم برای مراسم اختتامیه آماده می شدیم. مراسم اختتامیه رأس ساعت 7 بعداز ظهر جمعه در سالن آبنوس شروع شد. قرار بود در این مراسم آقای علیرضا میر علی نقی (پژوهشگر و محقق برجسته هم روزگار) حضور داشته باشند که به علت مشکلات پرواز نتوانستند حضور پیدا کنند. صحبت های رضا زارعی آغازگر برنامه بود. حضاری که در سالن حضور داشتند باعث رونق مراسم شده بودند. به خصوص حضور چند چهره برجسته موسیقی فارس بر اعتبار این مراسم افزوده بود. دوست عزیم عطا نویدی جمع بندی نشست سه روزه پایگاه های مجازی موسیقی را به اطلاع همه عزیزان رساند. مراسم با صحبت های دوستانه و صمیمی استاد رحیم فتح علی زاده (پیر موسیقی محلی فارس) ادامه پیدا می کرد و ایشان ما را به کار وبلاگ نویسی و اشاعه موسیقی ایرانی ترغیب نمودند. سپس آقایان رجا محمدی (از شاگردان مرحوم استاد اسداله ملک) و مهدی بناکار به دو نوازی ویولن و تنبک پرداختند. در ادامه نیز آقای مجید روزی طلب (از شاگردان استاد رضوی سروستانی) و آقای مسود مصلی نژاد (از شاگردان استادان رضوی سروستانی و هوشنگ ظریف) با ساز و آواز خود به هنرنمایی پرداختند. پایان بخش مراسم اختتامیه نیز دو نوازی سه تار و نی دوستان بسیار عزیز ، سجاد پورقناد و علی نجفی بود که هنرنمایی این دو هنرمند جوان باعث شد به شدت مورد تشویق اساتید و حضار قرار بگیرند. محفل دوستانه "شام مهربانی" که بسیار صمیمی و دوستانه برگزار شد پایان بخش این نشست 3 روزه بود.

استاد رحیم فتح علی زاده (پیر موسیقی محلی فارس)

 

            مسعود مصلی نژاد (تار) - مجید روزی طلب (آواز)                          رجا محمدی (ویولن) - مهدی بناکار (تنبک)

 

علی نجفی (نی) - سجاد پورقناد (سه تار)

البته این نشست برای خیلی از دوستان از جمله خود من به چهار روز کشید. تعدادی از دوستان جمعه شب پس از پایان مراسم راهی شهرهای خود شدند اما عده ای از دوستان روز شنبه را نیز در شیراز سپری کردند و سعی شد جاهای تاریخی و فرهنگی که در برنامه فشرده نشست 3 روزه نگنجیده بود را به اتفاق دوستان برویم. شاه چراغ ، بازار وکیل ، ارگ کریم خان ، سرای مشیر ، مدرسه آقا بزرگ و ... از جمله مکان های تاریخی و فرهنگی بودند که روز شنبه را به آن اختصاص دادیم.

بنده در این نشست علاوه بر اینکه با دوستان از نزدیک آشنا شدم مطالب بسیاری آموختم. از محضر یکایک دوستان ، اساتید و هنرمندان استفاده کردم و تجارب بسیار آموختم. جنبه دیگر این نشست مبحث سیاحتی و زیارتی آن بود که در کنار دوستان و با وجود یک فضای کاملاً صمیمانه (در این متن بارها عنوان شد!!!) بسیار خوش گذشت و مسلماً خاطرات و جزئیات و نکات این مراسم هیچ گاه از ذهن من پاک نخواهد شد.

_______________________________________

در پایان لازم می دانم از دوست بسیار عزیزم رضا زارعی که از ماه ها قبل در تدارک و فراهم کردن امکانات این نشست بود صمیمانه تشکر کنم. همچنین از مسئولان شرکت دیتیس پارس و آموزشگاه های موسیقی تماشاگه راز و آبنوس که اسپانسرهای این نشست بودند نیز تشکر می کنیم. و باز هم از همه دوستان و عزیزانی که با آنها در این نشست شرکت داشتیم تشکر می کنم و برای همه آرزوی توفیق و شادکامی دارم.

علی شریفی - سردبیر وبلاگ آوای گلپا


در پایان هم به نیت همه دوستان و عزیزان علاقه مند به موسیقی ایرانی ، خصوصاً هوادارن استاد اکبر گلپایگانی تفألی به دیوان حضرت حافظ زدم که نثار می کنم:

صـــبا بـه تهنـیــت پیـــر می فــروش آمد              که موسم طرب و عیش و ناز و نوش آمد

هوا مسیح نفس گشت و باد نافه گشای             درخت سبــــز شد و مـرغ در خروش آمد

تنـــــور لاله چـنــان بـرفـروخـــت باد بهار

که غنـچه غرق عرق گشت و گل به جوش آمد

به گوش هوش نیوش از من و به عشرت کوش

که این سـخن سحـــر از هاتـفم به گـوش آمد

ز فـکــر تـفـــرقه بـاز آی تـا شـوی مجـموع          به حکم آن که چو شد اهرمن سروش آمد

ز مــرغ صـبـــح نـدانـم کـه ســوســن آزاد           چه گـوش کـرد که باده زبـان خمــوش آمد

چه جای صحبت نامحرم است مجلس انس

سـر پیـــاله بپـوشان که خـرقه پوش آمد

ز خـانـقـــاه به میــخـانه می رود حافــــظ             مگـــر ز مـســتی زهـد ریا به هــوش آمد

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 خردادماه 1386

+ نوشته شده توسط علی شریفی در یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ و ساعت 12:11 |